اطلس نیکو

دیتا سنتر یا اتاق سرور – کدام بهتر است؟

دسته بندی ها : دسته‌بندی نشده 29 نوامبر 2022 siteadmin 450 بازدید

هر شرکت یا کسب‌وکار کوچکی که به سرور نیاز داشت، باید روی زیرساخت‌ها، سخت‌افزار و راه‌حل‌های تعمیر و نگهداری خود سرمایه‌گذاری کند و تمام تجهیزات در یک اتاق اختصاصی دفتر قرار داده شود. با این حال، به لطف فناوری ابر و دسترسی سریع رو به افزایش اتصال فیبر، گزینه‌های دیگری مانند دیتا سنتر در سال‌های اخیر باز شده‌اند. بنابراین چگونه باید تصمیم بگیرید که آیا با یک سرویس دیتا سنتر یا یک اتاق سرور بروید؟ برای رفع سردرگمی، مقاله امروز تفاوت‌های بین اتاق‌های دیتا سنتر و سرور را ارائه می‌کند.

image 6 - دیتا سنتر یا اتاق سرور - کدام بهتر است؟

دیتا سنتر و اتاق سرور

مطمئناً هر شرکتی نیازهای خاص خود را دارد و آنچه برای یک شرکت بهتر جواب می دهد لزوماً بهترین راه حل برای دیگری نیست. اتاق سرور اتاقی است که به سرورهای ذخیره سازی اختصاص دارد. برای این منظور، دیتا سنتر، یک ساختمان کامل است که به‌ویژه برای گنجاندن و پشتیبانی مقدار زیادی از سخت‌افزار محاسباتی طراحی شده است.

تفاوت اصلی بین آنها اندازه است، اما به طراحی، مقیاس و هدف مرتبط است. تقریباً در هر ساختمان اداری مدرن، چندین اتاق سرور وجود خواهد داشت، اما تنها شرکت‌های بسیار بزرگی که تجارت آنها در مورد پردازش داده است، مراکز داده خواهند داشت. بخش بعدی به ارائه اطلاعات دقیق در مورد مزایا و معایب هر رویکرد ادامه می دهد تا بتوانید تعیین کنید چه چیزی برای شما منطقی تر است.

مزایا و معایب دیتا سنتر

جوانب مثبت – اگر به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید، ممکن است برای شما ارزشمند باشد که سیستم های شبکه خود را در یک دیتا سنتر نگه دارید، زیرا می توانید از آن لذت ببرید و خدمات مشابهی را به شرکت های دیگر ارائه دهید تا هزینه های خود را کاهش دهید. در مورد مسئولیت تعمیر و نگهداری، هر دیتا سنتر دارای سیستم پشتیبان اضافی برای دسترسی به شبکه، برق و کنترل آب و هوا است، بنابراین احتمال قطعی شبکه وجود ندارد. حتی در صورت قطع برق محلی، آنها به دلیل وجود مولدهای برق پشتیبان فعال و فعال می مانند. شکل ۱ نمودار مختصری از راه حل دیتا سنتر را نشان می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد دیتا سنتر این است که شرکت ها از مدل کولوکیشن قدردانی می کنند، که به شما امکان می دهد سخت افزار خود را به تسهیلات مشترک بیاورید. بسته به ماهیت دیتا سنتر، ممکن است توانایی تعیین زمان توقف برنامه ریزی شده تعمیر و نگهداری خود را داشته باشید یا نداشته باشید، و ممکن است نتوانید انتخاب کنید چه سخت افزاری برای پشته های سرور خود استفاده می شود.

معایب – اگرچه دیتا سنتر تمام مزایای فوق را دارد، اما نمی توانید از بار مالی مربوط به زیرساخت ها و تعمیر و نگهداری و همچنین هزینه های اولیه برای انتقال به دیتا سنتر غافل شوید. به خصوص اگر یک دیتا سنتر کولوکیشن را انتخاب کنید، جایی که هم سخت‌افزار و هم نرم‌افزار را ارائه می‌دهید، ممکن است هزینه‌های عمده‌ای در کار باشد. حتی اگر دیتا سنتر همه این منابع را فراهم کند، باید هزینه اشتراک و راه اندازی اولیه را بپردازید. بدترین چیز، با گذشت زمان، ممکن است این هزینه ها ناچیز به نظر برسد، به خصوص در مقایسه با هزینه های مداوم پشته سرور داخلی.

هنگامی که سرور خود را از محل خود حذف می کنید، درجه خاصی از پتانسیل نظارت و کنترل داخلی را از دست خواهید داد. اگر پشته سرور خود را به طور کامل برون سپاری کنید، در نهایت برای نگهداری، امنیت و آپتایم کاملاً به دیتا سنتر وابسته خواهید شد. این ممکن است به نفع شما باشد، اما بسیاری ترجیح می دهند کمتر به اشخاص ثالث از راه دور وابسته باشند.

image 7 - دیتا سنتر یا اتاق سرور - کدام بهتر است؟

مزایا و معایب ساخت یک اتاق سرور

جوانب مثبت – همانطور که مشاهده می یک اتاق سرور را با تمام سخت افزار و نرم افزار در یک اتاق اختصاصی دفتر نشان می دهد، به این معنی است که شما به طور کامل مالک امکانات سرور هستید. تمام مسئولیت بر عهده شماست، اما در ازای آن، شما می توانید از تمام مزایایی که فقط شرکت شما می تواند کنترل کند، بهره مند شوید. شما تنها مدیر امکانات خود خواهید بود و می‌توانید سیستم خود را بر اساس شرایط خود تغییر دهید تا هر گونه نیاز در حال تغییر، از جمله گسترش با افزایش مقیاس کسب‌وکارتان را برآورده کنید. این نوع سفارشی سازی همه کاره می تواند به ویژه مفید باشد اگر سیستم شما به طور غیرعادی پیچیده، بزرگ یا شامل بسیاری از برنامه های کاربردی متنوع باشد.

مسائل امنیتی نیز به شما مربوط می شود، که به شما امکان کنترل سیستم خود را می دهد به گونه ای که انتقال آن به خارج از سایت امکان پذیر نیست.

معایب – تمام مسئولیت اتاق سرور بر عهده شماست، اما در عین حال، باید تمام قلب و انرژی خود را به آن اختصاص دهید، که بسیار فراتر از حجم کار قابل توجه است. اول از همه، ممکن است به تیم فناوری اطلاعات خود نیاز داشته باشید که بر روی ابتکارات مربوط به کسب و کار شما و حفظ سلامت پشته های سرور و زیرساخت های فیزیکی تمرکز کنند. توجه آنها تقسیم می شود، سپس به شکست کاری ختم می شود.

یکی دیگر از نکات منفی در مورد اتاق سرور این است که بک آپ گیری کمتر موثر است، به خصوص زمانی که داده های شما در یک مکان فیزیکی ذخیره می شوند. در صورت سرقت، آتش‌سوزی، سیل یا بلایای دیگر، می‌توانید همه چیز را بدون هیچ چاره‌ای برای بازیابی از دست بدهید. علاوه بر این، محلی نگه داشتن شبکه خود، گسترش کسب و کار شما را به مکان های جدید دشوارتر می کند. وقتی شعبه‌های جدیدی را باز می‌کنید، باید راه‌حل‌های خوبی برای اتصال همه افراد به دفتر مرکزی پیدا کنید، به‌جای اینکه هر دو مکان به تأسیساتی که برای شبکه‌های خارج از سایت ساخته شده وصل شوند، که در مورد مراکز داده صدق می‌کند.

وقتی روی سرورهای خود سرمایه گذاری می کنید، هزینه های اولیه قابل توجه است و از همان ابتدا نمی توانید بدانید که چقدر ظرفیت رشد را باید در نظر بگیرید، بنابراین در نهایت سیستمی را خریداری می کنید که یکی از این دو است. قدرتمندتر از آنچه شما نیاز دارید یا با گسترش نیازهای داده شما قادر به رشد نیست.

کدام یک برای شما بهتر است؟

پس از گذراندن کل بخش، شرط می بندم شاید تصمیم گرفته باشید که از دیتا سنتر استفاده کنید یا اتاق سرور خود را انتخاب کنید. فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید – بودجه، مقیاس شبکه شما و اثبات آینده، اما گاهی اوقات این فقط یک موضوع ترجیحات شخصی است. بنابراین، بهترین راه برای تصمیم گیری، مشورت با یک متخصص است که می تواند با توجه به ویژگی های مورد شما به شما کمک کند. اطلس نیکو طیف کاملی از راه حل های دیتا سنتر را ارائه می دهد که می توانند در اتاق های سرور مانند پچ پنل، محفظه فیبر، مدیر کابل، کابل فیبر نوری و فرستنده گیرنده نیز استفاده شوند. اگر نیازی دارید، لطفا درخواست خود را برای ما ارسال کنید.

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  0