اطلس نیکو

مدیریت دیتا سنتر (مرکز داده) چیست؟

دسته بندی ها : مقالات شبکه 24 جولای 2021 siteadmin 346 بازدید
مدیریت دیتا سنتر

مدیریت دیتا سنتر مجموعه وظایفی است که توسط افرادی که مسئولیت مدیریت فعالیت مداوم مرکز داده را بر عهده دارند انجام می شود. این شامل مدیریت خدمات تجاری و برنامه ریزی برای آینده است. از نظر تاریخی ، مدیریت دیتا سنتر به عنوان کاری انجام می شد که توسط کارمندان انجام می شد، با کمک ابزاری که به طور کلی ابزار مدیریت زیرساخت دیتا سنتر (DCIM) نامیده می شوند. هم برای عملکرد داخلی و هم برای برون سپاری ، توافق نامه های سطح سرویس باید برای اطمینان از در دسترس بودن داده ها مدیریت شود.

همکاری و رقابت دیتا سنتر ها

مدیریت مرکز داده یکی از موضوعات اصلی در حال رشد برای لیست رو به رشد شرکت های بزرگی است که هم رقابت می کنند و هم همکاری می کنند ، از جمله: دل ، گوگل ، HP ، IBM ، اینتل و یاهو.

فروشندگان سخت افزار / نرم افزار که مایل به همکاری با مشارکت هستند در حال کار بر روی پروژه هایی مانند “گروه ویژه مدیریت توزیع شده” (DMTF) با هدف یادگیری “مدیریت موثرتر محیط های مخلوط لینوکس ، ویندوز و ابر” هستند.

با یک دهه عمر DMTF ، لیست شرکت ها در حال رشد است و همچنین شرکت های بسیار کوچکتر از IBM ، Microsoft و دیگران را شامل می شود.

تمرکز بیشتر بر روی مرکز داده

از جمله موضوعاتی که در حال حاضر مورد بررسی قرار می گیرد: مقیاس پذیری ، ایمن سازی شبکه های مرکز داده ، بازیابی بلایا ، محدودیت های دولت است.

یکی دیگر از موضوعات مهم هزینه های خرابی در مورد نارضایتی مشتری و از دست دادن مشاغل و همچنین “حیرت انگیز” و در عین حال پنهان بودن هزینه و تأثیر در مورد پرسنل و بهره وری است.

مدیریت خدمات تجاری دیتا سنتر

مدیریت خدمات تجاری (BSM) IT را به عنوان بخشی از استراتژی سازمانی بزرگتر در نظر می گیرد و به شما کمک می کند تا شکاف بین تجارت و IT را پر کنید.

IBM خاطرنشان می کند که مشکلات عمده ای اغلب در نواحی خاکستری اتفاق می افتد ، به ویژه به دلیل خطا در رابط ها ، و خرابی های مهم را مورد توجه قرار می دهد. افزونگی کافی باید موجبات خرابی در مناطق غیر حیاتی را فراهم کند تا تجارت از آسیب پذیری محافظت شود. BSM ، که بالاتر از مدیریت خدمات IT (ITSM) قرار گرفته است ، رویکرد مشتری مداری و مشتری مداری را برای مدیریت خدمات ارتقا می بخشد ، اهداف تجاری را با IT یا ICT از استراتژی تا عملیاتی همسو می کند. ابزارهایی که به BSM کمک می کنند شامل یک زبان مدل سازی و یک داشبورد مشترک هستند که در کنار هم به پرسنل مرکز داده اجازه می دهد مشکلات را قبل از اینکه مشتریان تجاری ببینند ، ببینند.

پیشرفت ها و توسعه های اخیر

مدیریت مرکز داده از راه دور به متخصص دیتا سنتر خارج از سایت این امکان را می دهد تا شرایطی را که نیاز به مداخله به موقع آنها دارند با هزینه کمتری نسبت به حضور چنین کارکنان در محل مشاهده کنند.

در حالی که برخی از الزامات مورد نیاز برای سخت افزارهای داخلی کاهش یافته است ، هزینه های دیگر در زمینه های سخت افزاری مانند UPS ممکن است افزایش یابد.

datacenter - مدیریت دیتا سنتر (مرکز داده) چیست؟

مرکز مدیریت دارایی مرکز داده

مدیریت دارایی دیتا سنتر (که به آن مدیریت موجودی نیز گفته می شود) مجموعه روشهای تجاری است که برای حمایت از مدیریت چرخه زندگی و تصمیم گیری استراتژیک برای محیط IT به توابع مالی ، قراردادی و موجودی می پیوندند. دارایی ها شامل تمام عناصر نرم افزاری و سخت افزاری هستند که در محیط کسب و کار یافت می شوند.

مدیریت دارایی IT معمولاً از اتوماسیون برای مدیریت کشف دارایی استفاده می کند بنابراین موجودی کالا را می توان با حق مجوز مقایسه کرد. مدیریت کامل کسب و کار دارایی های IT به مخزنی از انواع مختلفی از اطلاعات در مورد دارایی و همچنین ادغام با سیستم های دیگر مانند زنجیره تامین ، میز کمک ، سیستم های تهیه و منابع انسانی و ITSM نیاز دارد.

مدیریت دارایی های سخت افزاری

مدیریت دارایی سخت افزار ، مدیریت اجزای فیزیکی رایانه ها و شبکه های رایانه ای را از بدست آوردن از طریق دفع به همراه دارد. شیوه های معمول تجارت شامل فرآیند درخواست و تأیید ، مدیریت تدارکات ، مدیریت چرخه زندگی ، مدیریت انتقال مجدد و دفع است. یک م keyلفه اصلی ، گرفتن اطلاعات مالی در مورد چرخه عمر سخت افزار است که به سازمان در تصمیم گیری های تجاری مبتنی بر اهداف مالی معنی دار و قابل اندازه گیری کمک می کند.

مدیریت دارایی نرم افزار

نرم افزار مدیریت دارایی نیز فرآیندی مشابه است که بر دارایی های نرم افزار از جمله مجوزها متمرکز است. استانداردهای این جنبه از مدیریت مرکز داده بخشی از ISO / IEC 19770 است.

مدیریت زیرساخت دیتا سنتر

مدیریت و زیرساخت دیتا سنتر (DCIM) ادغام فناوری اطلاعات (IT) و رشته های مدیریت امکانات برای متمرکز کردن نظارت ، مدیریت و برنامه ریزی هوشمند ظرفیت سیستم های مهم مرکز داده است. از طریق پیاده سازی نرم افزار ، سخت افزار و سنسورهای تخصصی ، DCIM امکان کنترل و کنترل همزمان برنامه ریزی را برای همه سیستم های وابسته به یکدیگر در زیرساخت های فناوری اطلاعات و امکانات فراهم می کند.

1600666012 - مدیریت دیتا سنتر (مرکز داده) چیست؟

محصولات DCIM می تواند به مدیران مرکز داده کمک کند تا علل ریسک را شناسایی و از بین ببرند و در دسترس بودن سیستم های مهم فناوری اطلاعات را بهبود بخشند. همچنین می توان از آنها برای شناسایی وابستگی متقابل بین تاسیسات و زیرساخت های فناوری اطلاعات استفاده کرد تا مدیر تاسیسات را از وجود خلا در سیستم آگاه سازد و معیارهای جامع و پویایی را در مورد مصرف برق و کارایی برای اندازه گیری اثربخشی ابتکارات “IT سبز” ارائه دهد.

معیارهای مهم مرکز داده شامل مواردی در مورد بهره وری انرژی و استفاده از سرورها ، ذخیره سازی و کارکنان است. در بسیاری از موارد ، ظرفیت دیسک بسیار کم استفاده می شود و سرورها با ۲۰٪ استفاده یا کمتر کار می کنند. ابزارهای اتوماسیون موثرتر همچنین می توانند تعداد سرورها یا ماشین های مجازی را که یک مدیر می تواند اداره کند ، بهبود بخشد.

ارائه دهندگان DCIM به طور فزاینده ای با ارائه دهندگان دینامیک سیالات محاسباتی در ارتباط هستند تا الگوهای پیچیده جریان هوا را در مرکز داده پیش بینی کنند. مولفه CFD برای تعیین کمیت تأثیرات برنامه ریزی شده آینده در انعطاف پذیری ، ظرفیت و کارایی خنک کننده ضروری است.

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  Arista QSFP-100G-LRL4

  0