اطلس نیکو

۱۰ ترند برتر تحول دیجیتال برای سال ۲۰۲۲

دسته بندی ها : اخبار سایت 18 دسامبر 2021 siteadmin 101 بازدید
10 ترند برتر تحول دیجیتال برای سال 2022

تحول دیجیتالی که بسیاری از شرکت‌ها در سال ۲۰۲۰ متحمل شدند، در سال ۲۰۲۱ با سرعتی سریع ادامه یافت زیرا این همه‌گیری همچنان بر جهان تأثیر می‌گذاشت. در حالی که بسیاری از پیش‌بینی‌های من درباره روند تحول دیجیتال برتر از یک سال پیش درست ثابت شد، برخی دیگر کاملاً به نتیجه نرسیدند و با تداوم همه‌گیری برای نیازهای فوری و استراتژیک‌تر جابجا شدند. این برای سال ۲۰۲۲ چه معنایی دارد؟ آیا همچنان شاهد سرفصل‌های مربوط به تجربه و داده‌های مشتری خواهیم بود یا فناوری‌های دیگر در خط مقدم گفتگو قرار خواهند گرفت؟ فقط زمان مشخص خواهد کرد، اما در اینجا ۱۰ پیش بینی برتر تحول دیجیتال من برای سال ۲۰۲۲ وجود دارد.

0078efda 300x169 - 10 ترند برتر تحول دیجیتال برای سال 2022

۵G در همه جا

سال گذشته پیش‌بینی کردم که ۵G سرانجام در سال ۲۰۲۱ به جریان اصلی تبدیل می‌شود. در حالی که استقرار ۵G در باندهای زیر ۶ گیگاهرتز در سطح جهانی در مسیر خود باقی مانده است، استقرار امواج میلی‌متری ۵G پیچیده‌تر دارای پتانسیل رشد قابل توجهی است. استقرار اولیه ۵G باعث شد برخی از اپراتورها فرکانس‌های باند پایین ۵G را اولویت‌بندی کنند که تقریباً دو برابر سریع‌تر از LTE هستند، اما اغلب نسبت به شبکه‌های LTE سریع‌تر احساس می‌کنند، و این باعث شده است که برخی از ناظران و مصرف‌کنندگان از این فرکانس‌های چشمگیر کمتر احساس رضایت کنند. سرعت ۵G به ما وعده داده شده بود.

این روند هم‌اکنون در حال تغییر است، و ما شاهد وقوع آن حتی سریع‌تر در سال ۲۰۲۲ خواهیم بود. من پیش‌بینی می‌کنم که سرعت استقرار امواج میلی‌متری ۵G در محیط‌های شهری و پرجمعیت، در کنار گسترش مداوم گسترش ۵G با باند پایین به بازارهای روستایی، افزایش یابد. به عنوان مثال، در حال حاضر شبکه AT&T 5G mmWave تنها در ۳۸ شهر در دسترس است. سایر اپراتورها مانند T-Mobile و Verizon در گسترش پوشش mmWave خود تهاجمی‌تر بوده‌اند. آنچه می توانم بگویم این است که تجربه برتر مصرف کنندگان را به سمت استفاده از شبکه ها و دستگاه هایی سوق می دهد که از آن پشتیبانی می کنند. اپراتورهای سراسر جهان نیز به دنبال استقرار mmWave هستند، به‌ویژه در بخش‌های بزرگی از آسیا. بازی‌های المپیک زمستانی پکن آزمایشی عظیم برای ۵G mmWave در زمستان امسال خواهد بود و بسیاری از دستگاه‌ها و شبکه‌های پشتیبانی‌شده تنها برای اطمینان از در دسترس بودن بهترین اتصال قرار خواهند گرفت. با این حال، برخی از شرکت‌ها، حتی شرکت‌های نوآور، در خرید کامل به mmWave کند هستند. به عنوان مثال، اپل آن را در ایالات متحده برای آیفون های خود پذیرفت، اما تصمیم گرفت از mmWave برای دستگاه های آیفون ۱۳ در خارج از ایالات متحده پشتیبانی نکند، من معتقدم که این یک شرط احمقانه بود، در حالی که اکثر سازندگان دستگاه های بزرگ دیگر مانند سامسونگ در همه موارد mmWave را قرار می دهند. از دستگاه های شاخص خود.

از نقطه نظر نوآوری و توسعه ۵G، شرکت هایی مانند کوالکام، اریکسون، سامسونگ و نوکیا تعدادی از پیشروانی هستند که توسعه ۵G و ۵G mmWave را با توسعه زیرساخت های شبکه و تراشه هایی که نسل بعدی دستگاه های ۵G mmWave را فعال می کنند، پیش می برند. چرا تفاوت در فرکانس شبکه اهمیت دارد؟ به طور خلاصه، mmWave کارایی و ظرفیت شبکه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، در حالی که سرعت‌های سریع‌تر و تأخیر کم را ارائه می‌دهد، و بنابراین من کاملاً معتقدم که mmWave آینده ۵G خواهد بود.

نیمه هادی ها دنیا را می خورند

در سال ۲۰۲۰، این بیماری همه گیر به رونقی دامن زد که شاهد یک انفجار فناوری بود که باعث رشد به سمت ابر، SaaS، همکاری، دستگاه ها و اساساً هر فناوری که تجارت، ارتباطات و بهره وری را فراهم می کرد، شد. این روند تقاضای بی سابقه ای ایجاد کرد و بنابراین سال ۲۰۲۱ به سال کمبود تراشه تبدیل شد. این کمبود باعث تأخیر قابل توجهی در زمان تولید همه چیز از خودرو گرفته تا تلفن همراه شده است. اما نیمه هادی ها با سرمایه گذاری های کلان پاسخ می دهند تا اطمینان حاصل کنند که این مشکل هرگز دوباره تکرار نمی شود. اینتل، GLOBALFOUNDRIES، سامسونگ و TSMC همگی سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری برای ساخت کارخانه های ساخت جدید در سراسر جهان برای بهبود زمان تولید اعلام کرده اند. ما احتمالاً تا پایان سال آینده یا حتی سال ۲۰۲۳ تأثیر مستقیم این سرمایه‌گذاری‌ها را احساس نخواهیم کرد، اما توجه به اندازه این سرمایه‌گذاری‌ها و نقشی که آن‌ها در زیرساخت‌های توسعه ما در دهه‌های آینده ایفا خواهند کرد بسیار مهم است.

در کوتاه‌مدت، من معتقدم که این مسائل همچنان بر زنجیره تامین تاثیر می‌گذارد و فرآیندهای عقب‌افتاده بیشترین ضربه را خواهند دید، اما پیشرفت‌ها در سیلیکون، محاسبات، تجزیه و تحلیل، دستگاه‌ها و فناوری خودرو – در میان سایر بخش‌های بازار – را به اوج جدیدی می‌رساند. از نظر کاربردها، تجربیات و طرح ها. به عنوان مثال، تنها در ماه گذشته، OEM ها با همکاری شرکت های نیمه هادی مانند کوالکام، اینتل و انویدیا پیشرفت های عمده ای را در فناوری تراشه های خودرو اعلام کرده اند که به پیشبرد خودروی تعریف شده توسط نرم افزار ادامه خواهد داد. من کمی بعداً به این روند و تأثیر آن بر سایر مناطق می پردازم، اما نکته اصلی در اینجا این است که تراشه ها در سیلو عمل نمی کنند. آنها بر هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارند، چه بدانیم چه ندانیم و من نمی بینم که در سال ۲۰۲۲ تغییر کند.

در مقاله‌ای که اخیراً در MarketWatch منتشر کردم، مسیر رشد فضای نیمه‌رسانا را از نزدیک بررسی کردم و بر اساس تقاضای بی‌نظیر، درآمدهای رو به رشد و جریان‌های نقدی بهبود یافته، سال آینده برای سازندگان تراشه‌های بزرگی مانند NVIDIA سال بزرگی به نظر می‌رسد. AMD، Intel، و Qualcomm، و همچنین سازندگان تراشه‌های کوچک تا متوسط و ستاره‌های در حال ظهور مانند Marvell Technologies و Lattice Semiconductor. من همچنین به رشد تراشه‌سازی تخصصی از مقیاس‌کننده‌های هایپرمقیاس مانند AWS توجه می‌کنم و انتظار دارم از همتایان آن‌ها در Azure و گوگل بیشتر بشنوم تا تلاش‌های تولید تراشه‌های داخلی را افزایش دهد. در نهایت، فکر می‌کنم برخی از استارت‌آپ‌هایی که بر شتاب هوش مصنوعی تمرکز می‌کنند، مانند Groq و GraphCore، بیشتر شنیده می‌شوند، زیرا شتاب هوش مصنوعی در سال آینده تزلزل‌ناپذیر خواهد بود.

پس از همه گیری آینده کار مگا شیفت

من سال گذشته پیش‌بینی کردم که کار از راه دور فراتر از همه‌گیری ادامه خواهد داشت و این کاملاً اتفاق می‌افتد. ما در تمام تابستان سرفصل‌های شرکت‌های بزرگ را در تقریباً هر صنعتی دیده‌ایم که ترتیبات کاری انعطاف‌پذیر دائمی را ارائه می‌دهند. اما این ترتیبات بدون مجموعه ای از چالش های خاص خود نیستند. با توجه به اینکه برخی از کارمندان از دفتر کار می کنند و برخی دیگر هنوز از خانه کار می کنند، سازمان ها به فناوری هایی نیاز دارند که بدون در نظر گرفتن مکان، همکاری را به طور یکپارچه امکان پذیر می کند. بر اساس گزارشی که اخیراً منتشر شده است، تنها ۸ درصد از اتاق‌های کنفرانس در سراسر جهان مجهز به کنفرانس ویدئویی هستند. خبر خوب؟ شرکت های همکاری توجه دارند.

سپتامبر، ماه بزرگی بود که از زوم، پلی، سیسکو، مایکروسافت، گوگل و سیلزفورس اعلان‌ها منتشر شد. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ابزارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را ببینیم که ارزش جلسات را بهبود می‌بخشد و سطحی از همکاری بی‌نظیر را ممکن می‌سازد. دوربین‌های هوشمند و سیستم‌های همکاری مجهز به هوش مصنوعی تشخیص اینکه کدام بلندگو در حال صحبت است را آسان‌تر می‌کند. حالت‌های همراه یک تجربه دستگاه یکپارچه را برای همه شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد.

پیشرفت‌های کاری ترکیبی در خارج از اتاق کنفرانس نیز با ارائه رایانه‌های شخصی ابری، تجربه‌های بهبود یافته VDI و ابزارهای بیشتری که کار را از هر جایی آسان‌تر می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

تغییر کار همچنین منجر به تغییر در نحوه تعامل و عملکرد ما با نرم افزار می شود تا ما را قادر به بهره وری بیشتر کند. این امر صنعت فناوری را به سمت ساخت سیستم‌عامل‌های جدید برای کار سوق می‌دهد که در آن به جای زندگی در صندوق ورودی، ERP، CRM یا ابزارهای بهره‌وری، از پلتفرم‌هایی در سطح سازمانی استفاده می‌کنیم که مرکز آن همکاری است. Salesforce این موضوع را در خرید Slack به وضوح بیان کرد و مارک بنیوف با محبت این پلتفرم را “دفتر مرکزی دیجیتال” نامید. تیم های مایکروسافت یک فول پشته قابل توسعه ساخته است که کل نرم افزار و اکوسیستم زیرساخت خود را درگیر می کند تا در اکثر موارد کار را در یک شیشه واحد بیاورد. برای مشاغل کوچکتر، Zoho سیستم عامل خود را برای کار بر روی پلتفرم Zoho One خود ساخته است. من انتظار دارم که پشته‌های نرم‌افزاری که همه جا حاضر هستند بیشتر و بیشتر نحوه کار ما را هدایت کنند و این نمونه‌ها گواه این روند هستند.

حکمرانی اجتماعی زیست محیطی سرفصل های بیشتری خواهد داشت

از مسائل اقلیمی گرفته تا منافع اجتماعی، سازمان‌ها در هر صنعتی، حاکمیت اجتماعی محیطی (ESG) را در طول سال ۲۰۲۱ اولویت‌بندی کردند و احتمالاً در دهه آینده تقویت خواهد شد. ما قبلاً شاهد سرمایه گذاری ها و تعهدات در زمینه هایی مانند آب و هوا، تنوع و برابری، و توسعه محصول پایدار بوده ایم. و من معتقدم نقش مادی که بسیاری از سازمان ها در پذیرش گسترده و سرمایه گذاری در پایداری و سایر ابتکارات ایفا می کنند، همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

در طول سال گذشته، شاهد رهبری رو به رشد جامعه فناوری برای افزایش و اولویت‌بندی تغییرات آب و هوا و تلاش‌ها برای دستیابی به بی‌طرفی کربن بوده‌ایم. به عنوان مثال، تعهد آمازون برای آب و هوا، موفقیت بزرگی بوده است، زیرا همکاری این شرکت با شرکت‌های پیشرو از سراسر جهان به صدها شرکت منجر شده است که تا سال ۲۰۳۰ – ده سال زودتر از هدف تعیین‌شده توسط توافق پاریس – به بی‌طرفی کربن دست یابند. چندین شرکت فناوری پیشرو دیگر تلاش های قابل توجهی برای بهبود تأثیر خود بر روی کره زمین انجام داده اند. چند موردی که به ذهن می رسد عبارتند از Dell، HPE، Honeywell و Salesforce. همه تغییرات مادی در کسب‌وکار خود ایجاد کرده‌اند تا بتوانند منابع و استفاده از مواد، ردپای کربن و ایجاد بازاری نمونه‌ای را در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود برای سبزتر بودن به‌کار گیرند. البته، ده‌ها ابتکار عالی دیگر در سراسر فناوری برای انجام کارهای بیشتر برای تغییرات اقلیمی وجود دارد و من انتظار دارم در سال آینده حتی بیشتر از اینها انجام شود.

همچنین مشاهده بیشتر و بیشتر فروشندگان نرم‌افزاری که راه‌حل‌هایی برای حمایت از مشتریان سازمانی برای درک بهتر ردپای کربن و تلاش‌های پایداری خود ایجاد می‌کنند، دلگرم‌کننده بوده است. Salesforce، SAP و ServiceNow، سه شرکت نرم افزاری سازمانی هستند که راه حل هایی را برای شرکت ها برای مدیریت تلاش های ESG خود توسعه داده و به بازار آورده اند. من انتظار دارم که در سال ۲۰۲۲ شاهد این موضوع از رهبران نرم افزار و تازه واردان باشیم.

در حالی که ممکن است نظرات در مورد انگیزه برای بسیاری از این ابتکارات، از جمله پیشنهادهای موضع گیری و شستشوی سبز توسط جامعه فناوری متفاوت باشد، من نفوذ صنعت فناوری را قابل توجه و رهبری آن را مهم می دانم. سودآور بودن در حین انجام کارهای خوب بهترین نوع تجارت است و انکار تأثیری که تلاش های این شرکت ها در حال حاضر بر دنیای ما داشته است دشوار است.

خودروهای هوشمند و شهرها در Hyperdrive

خودروهای هوشمند و توسعه زیرساخت‌ها در شهرهای هوشمند در حالت هایپردرایو قرار دارند و در حالی که برخی ممکن است احساس کنند تسلا در این زمینه پیشرو است، تعداد زیادی از بازیکنان این امر را انجام می‌دهند و برای پایداری و آینده خودرو مفید خواهد بود. شرکت‌هایی مانند Plus، Mobileye، NVIDIA، Luminar، و Qualcomm (از جمله Arriver) سال گذشته (یا بیشتر) را صرف توسعه خودروهای تعریف‌شده با نرم‌افزار کرده‌اند، اما چیزی که واقعاً در سال آینده بهبود می‌یابد، سیستم‌های کمک راننده پیشرفته است. ADAS). در حال حاضر با آزمایش و دموهای سطح ۲+ ADAS شاهد موفقیت های زیادی بوده ایم. این زمانی است که وسیله نقلیه فرمان و شتاب را کنترل می کند، اما همه کارها همچنان توسط یک انسان نظارت می شود و یک انسان می تواند در هر زمان که بخواهد انجام شود. IAA 2021 مملو از سازمان‌هایی بود که در این زمینه اعلامیه‌هایی داشتند، اما همه گرایش‌ها همچنان به پیشرفت‌هایی برای سطح ۴ ADAS یا عملیات کاملاً خودمختار اشاره می‌کنند که در آن انسان نیازی به مداخله ندارد. چه کسی نمی خواهد لپ تاپ را بشکند و از یک فنجان قهوه لذت ببرد در حالی که وسیله نقلیه ما ما را به هر کجا که می خواهیم برویم می برد؟

ماه گذشته در رویداد IAA Moibilty در مونیخ، من در نمایشی از فناوری L4 Luminar شرکت کردم که نشان می‌داد یک خودرو می‌تواند کودکی را در جاده ببیند و قبل از وقوع تصادف به موقع توقف کند. این تنها آزمایش امیدوارکننده فناوری L4 نبود که امسال اتفاق افتاد. پلاس (Plus.AI سابق) در اوایل تابستان امسال کامیونی را با موفقیت به نمایش گذاشت که با فناوری L4 خود در بزرگراهی در چین کار می کرد. من همچنین این شانس را داشتم که موتور نوآوری خودرو را از طریق یک سری تظاهرات در نزدیکی IAA در Capgemini’s Future Forum Automotive در مونیخ تجربه کنم. Capgemini یکی از معدود مشاوره های جهانی است که به طور عمیق و استراتژیک با OEM های Automotive، Tier Ones و سازندگان قطعات همسو می شود تا نوآوری خودرو را در مسیر درست هدایت کند. پس از این مثال‌های امیدوارکننده، من پیش‌بینی می‌کنم که آزمایش‌های بیشتری در محیط‌های کنترل‌شده برای آزمایش شرایط بی‌شمار انجام شود تا بتوانیم از ایمنی آنها مطمئن شویم.

اما بیشتر از خودروهای هوشمند در حال توسعه است، شهرهای سراسر جهان در حال بهبود زیرساخت‌های خود برای پشتیبانی از خودروهای هوشمند و شبکه‌های متصل حسگرهای اینترنت اشیا هستند که زندگی روزمره ما را بهبود می‌بخشد. ایستگاه‌های شارژ بیشتر، اتصال عمومی بهتر و سایر فناوری‌ها در سال آینده به ظهور خواهند رسید – و در مناطقی بیشتر از کلان‌شهرهای پرجمعیت.

تمرکز مداوم بر قدرت هوش مصنوعی و اتوماسیون در تحول دیجیتال

هر روز ما تقریباً ۲٫۵ کوئینتیلیون بایت داده ایجاد می کنیم و این تعداد با سرعتی تصاعدی در حال افزایش است. اما این داده‌ها به خوبی سیستم‌های هوش مصنوعی هستند که برای مدیریت، تنظیم و استخراج آن‌ها برای بینش استفاده می‌کنیم. کاری که بسیاری از سازمان‌ها در سال ۲۰۲۱ با موارد استفاده جدید از هوش مصنوعی ادامه دادند، با درک قدرتی که هوش مصنوعی می‌تواند برای حل مشکلات بهتر، سریع‌تر و در مقیاس داشته باشد، به گسترش خود ادامه خواهد داد.

با در نظر گرفتن این موضوع، من انتظار دارم که هوش مصنوعی در زندگی روزمره کارگران و مصرف‌کنندگان فراگیرتر شود و همچنان که از تحلیل کاربردی و پردازش زبان طبیعی به هوش مصنوعی مکالمه‌ای چند نوبتی و استنتاج عمیق می‌رویم، مفیدتر خواهد بود. که تعامل ما با برنامه‌ها و دستگاه‌ها را با هر به‌روزرسانی نرم‌افزاری به قوی‌تر و شبیه به انسان تبدیل می‌کند – همانطور که قبلاً در این بخش به آن اشاره کردم، با پیشرفت‌های ADAS در خودرو نیز شاهد پیشرفت خواهیم بود.

همین چند هفته پیش، دیدیم که آمازون ربات خانگی Astro خود را راه اندازی کرد که از پردازش و استنتاج قدرتمند برای ارائه هوش محیطی استفاده می کند و همچنان به این موضوع ادامه می دهد که چگونه هوش مصنوعی و اتوماسیون می توانند بخشی از زندگی شخصی ما باشند. ما در تعاملات روزمره خود با الکسا یا سیری یا گوگل با این موضوع آشنا شده ایم. این کار در سال ۲۰۲۲ مفیدتر خواهد بود. NVIDIA مرزهای هوش مصنوعی مکالمه را با Jarvis در حال جابجایی است و این امر هوش مصنوعی مکالمه را برای توسعه دهندگان برنامه در سراسر جهان دموکراتیزه کرده است. در سال آینده شاهد این موارد بیشتر خواهیم بود.

برنامه‌های کاربردی برای هوش مصنوعی حتی قوی‌تر خواهند بود و این امر با رشد فوق‌العاده داده‌ها و تراشه‌های قوی‌تر برای تسریع حجم کار، همراه با نرم‌افزار و چارچوب‌های قوی‌تر که به دانشمندان داده اجازه می‌دهد سریع‌تر برای استقرار و آزمایش الگوریتم‌ها و اعمال داده‌ها بر روی آن‌ها حرکت کنند، تقویت می‌شود. حل مشکلات بزرگ سازمانی. ظهور شرکت‌هایی مانند تام سیبل C3 AI نمونه خوبی از چگونگی توسعه هوش مصنوعی سازمانی است و برنامه‌های کاربردی آن برای مقیاس‌بندی اینکه چگونه شرکت‌ها در مجموعه‌ای از صنایع می‌توانند هوش مصنوعی را به طور موثرتری برای استفاده از داده‌ها و حل چالش‌های پیچیده تجاری به کار گیرند، توسعه یافته و ساده می‌شوند. سال گذشته، در بخش پیش‌بینی‌هایم، کارهای انجام شده توسط Spunk را تبلیغ کردم، که این شرکت به رویکرد Data to Everything خود اشاره کرد. من از تمرکز شرکت بر این که چگونه همه داده ها پتانسیل افزودن ارزش به نحوه عملکرد یک سازمان را دارند، اعم از عملیات، تجربه مشتری، بازار، بسیار قدردانی کردم.

فناوری بزرگ در کانون توجه نظارتی می ماند

شرکت‌های بزرگ فناوری بهتر است به نظارت شدید قانون‌گذاران و دولت‌ها در سراسر جهان عادت کنند. از احکام دادگاه گرفته تا قوانین ضد انحصار، آمازون، اپل، گوگل و فیس بوک برای سال های آینده زیر ذره بین خواهند بود. کاملاً بدیهی است که این شرکت‌ها آشکارا از شیوه‌های انحصاری در اولویت‌های خرید، نتایج جستجو و حتی فروشگاه‌های اپلیکیشن خود استفاده می‌کنند، اما تا کنون، همه آنها توانسته‌اند از انحصار نامیدن خودداری کنند. که باعث می‌شود فکر کنم بعید است که شاهد اصلاحات ضد انحصار بزرگ یا هر یک از قوانینی که در حال حاضر در مقابل کنگره است، به زودی تصویب شود. اما اگر تاریخچه نشانه ای باشد، موارد ضدتراست و تمرکز به ندرت ناپدید می شوند.

افشاگر اخیر فیس بوک و به دنبال آن قطعی فوق العاده فیس بوک نشان می دهد که فناوری های بزرگ با چه سرعتی می توانند از سرزنش به عقب برگردند تا دوباره وارد شوند. تابستان ۲۰۲۱ شاهد طوفانی از لوایح جدید بود که برای رای دادن به محدودیت‌های بسیار سخت‌تر در مورد شرکت‌های بزرگ فناوری در مقابل قانون‌گذاران قرار گرفت. در حالی که من شخصاً احساس می‌کردم این قوانین قدرت زیادی به سیاست‌گذاران می‌دهد، نیاز به بازنگری در نحوه تنظیم فناوری‌های بزرگ همچنان یک نگرانی است زیرا جامعه عمیق‌تر در این پلتفرم‌ها تثبیت می‌شود و همزمان این پلت‌فرم‌ها داده‌های بیشتری را جمع‌آوری می‌کنند و کنترل بیشتری بر ما دارند. زندگی و دسترسی به اطلاعات، خدمات، و کالاها/خدمات مورد نیاز ما.

حکم تا حدودی منفی اپل در مورد Epic نشانگر دیگری بود که برخی از پلتفرم‌های بزرگ فناوری ممکن است در واقع مستعد احکام ضد انحصار باشند که حداقل نیازمند تغییرات مادی در پلتفرم‌ها و رفتارها هستند. در حالی که تسلط اپل بر بازار ایالات متحده به وضوح منجر به صدور حکم دادگاهی شد که حداقل شرکت را مجبور به تغییر نحوه بارگیری برنامه ها توسط کاربران می کند. این به هیچ وجه ضرر بزرگی برای اپل نبود، اما حداقل نشان داد که تغییر امکان پذیر است و اگر شرکتی به عنوان سوء استفاده از موقعیت قدرت خود بر مصرف کنندگان در نظر گرفته شود، احکامی علیه عملکرد آنها ممکن است.

من معتقدم که این مقوله ای است که تا دهه آینده در این لیست باقی خواهد ماند. از آنجایی که فناوری بزرگ و پلتفرم‌های آن برای زندگی بسیاری از مردم بسیار مهم است، قوانین ضد انحصار قدیمی و تعاریف انحصارات نیازمند دیدگاه جدیدی است. به خصوص که آسیب مصرف کننده و رقابت همیشه دست به دست نمی شود. به عنوان مثال، مردم ممکن است راه دیگری برای دانلود یک برنامه در iOS نداشته باشند، اما چقدر برایشان اهمیت دارد؟ در همین حال، توسعه دهندگان اپلیکیشن در شرایط سختی قرار می گیرند که توانایی آنها را برای رقابت محدود می کند. این یک پارادوکس است که در آن مصرف کنندگان خوشحال هستند، اما رقابت ممکن است در واقع در برخی شرایط محدود شود.

این چرخه بی پایان از سوء استفاده ها، شکایت ها، تجدید نظرها و احکام در سال جاری ادامه خواهد داشت و مطمئناً یک سرفصل ثابت برای صنعت خواهد بود. با این حال، من معتقدم که غول های فناوری نیز احتمالاً در دفاع از موفقیت و اهمیت خود برای مصرف کنندگان ثابت قدم خواهند بود. آنچه ما احتمالاً به آن نیاز داریم تغییرات تدریجی است که رقابت را تحریک کرده و از مصرف کنندگان محافظت می کند. به عنوان مثال، تمرکز بیشتر بر محافظت از داده‌های مصرف‌کننده و ارائه سطوح بیشتری از حریم خصوصی برای کسانی که به دنبال آن هستند. سگوی زیبا…

قوانین حریم خصوصی، قانون تحول دیجیتال

گفتگو در مورد رفتار ضد انحصار و ضدرقابتی نمی‌تواند بدون بررسی سطح حریم خصوصی کاربران با برنامه‌ها و تغییراتی که سازمان‌ها برای محافظت از کاربر نهایی انجام می‌دهند، نه از کسب‌وکار، انجام شود. اپل در تبلیغات خود در مورد رویکرد همه جانبه خود برای حفظ حریم خصوصی کاربران بسیار پر سر و صدا بوده است. کمپین تبلیغاتی آنها در اوایل سال جاری بر این واقعیت تأکید داشت که آنها خود را – یا می‌خواهند مشتریان آن‌ها را به‌عنوان یک شرکت حفظ حریم خصوصی ببینند، جایگزین امنی می‌کنند که به اینکه چه کسی به داده‌های شما دسترسی دارد، اهمیت می‌دهد. اما این جایی نیست که گفتگو به پایان می رسد.

با حجم عظیمی از داده‌هایی که داوطلبانه در برنامه‌ها، تجارت الکترونیک و سایر سایت‌های رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهیم، دنیایی را ایجاد کرده‌ایم که در آن شرکت‌های فناوری باید بهترین تجربیات را با شیوه‌های مدیریت داده قوی‌تر و متفکرانه‌تر متعادل کنند. برای ارائه بهترین تجربیات، داده ها مورد نیاز است. با این حال، آیا ما در مورد تمام داده هایی که باید جمع آوری کنیم و هر چند وقت یکبار آنها را جمع آوری می کنیم فکر می کنیم؟ آنچه را که ما نظارت می کنیم و چرا؟

موج بعدی مقررات فناوری بزرگ که در بالا به آن اشاره کردم، تقریباً مطمئناً دارای یک خمیدگی قابل توجه در حریم خصوصی خواهد بود. تلاقی داده‌هایی که شرکت‌های بزرگ فناوری دارند و الگوریتم‌هایی که برای ارائه تجربیات ما استفاده می‌شوند، این فرصت را دارند تا تجربه‌ای در سطح جهانی متناسب با هر نیاز ما به ما ارائه دهند، یا ما را به سمت سوراخ خرگوشی از محتوای دارای بار احساسی که می‌تواند ما را هدایت کند، رانده شود. به درون انسانیت هوش مصنوعی، لایه‌بندی شده با رشد، دسترسی و جمع‌آوری داده‌های تقریباً نامحدود، به بررسی دقیق‌تری نیاز دارد تا نحوه انتخاب و انصراف ما را متعادل کند. نحوه مدیریت شرکت‌ها در صورت وقوع نقض داده‌ها، و نحوه کمک به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان در برابر سوء استفاده از داده‌هایی که ممکن است از یک برنامه یا محصول زیرساختی که ما برای محافظت از داده‌های خود به آن اعتماد داریم، دسترسی داشته باشند.

در سال ۲۰۲۲، سازمان هایی که به داده های جمع آوری شده از طریق برنامه ها و سایر اشخاص ثالث متکی هستند، باید سیاست های جمع آوری داده های خود را تقویت کنند. من انتظار دارم که CDP از فهرستی از فروشندگان نرم‌افزار برتر مانند Twilio، Microsoft Dynamics 365 Customer Insights، Adobe Experience Platform، Salesforce، Treasure Data و Oracle در این رده پیشرو باشند و هرکدام رویکرد متفاوتی را برای افزایش دید مشتری اتخاذ کنند. مشتریان به تجربیات شگفت انگیز مشتری عادت کرده اند که برای تحقق آن نیاز به داده است. سازمان‌ها باید منابع جدیدی از داده‌ها را بیابند و نحوه جمع‌آوری و مدیریت همه آن‌ها را به شیوه‌ای باز و صادقانه تعیین کنند که سطح یکسانی از تجربه مشتری را ممکن می‌سازد. این کار آسانی نخواهد بود، اما برای موفقیت بسیار مهم است.
همه چشمان به ابر (هیبرید + چندگانه).

ابر به هیچ وجه روند جدیدی نیست، اما در سال ۲۰۲۲ ابر هیبریدی در مرکز قرار خواهد گرفت، زیرا فروشندگان برای ترکیب کاملی از ابرهای عمومی و خصوصی رقابت می کنند، زیرا شرکت ها با چالش های مربوط به محاسبات از جمله امنیت و دسترسی به داده ها روبرو می شوند.

در چند سال گذشته، ما شاهد بوده‌ایم که بازیکنان بزرگ ابر عمومی همه پیشنهادات خود را برای روایت شفاف سازمانی که هم در فضای ابری اولیه و هم از ابر عمومی استفاده می‌کند، توسعه‌پذیرتر می‌کنند.

این منجر به ارائه‌هایی مانند AWS Outposts، Google Anthos، Azure Stack، و همچنین افزایش مداوم برای شرکت‌هایی مانند VMware، IBM Red Hat، Oracle و HPE شده است که همگی خدمات ابری ترکیبی قابل توجهی را برای رفع نیازها راه‌اندازی کرده‌اند. کاربران سازمانی از قدرت ابر هیبریدی استقبال می کنند.

همانطور که معماری‌های فناوری اطلاعات سازمانی همچنان در همه جا حاضر می‌شوند، نبرد برای رهبری ترکیبی همچنان به یک نقطه کانونی برای ارائه‌دهندگان فناوری اطلاعات ابری و قدیمی تبدیل خواهد شد. راه‌حل‌های منبع باز و روش‌های محبوب برای معماری‌های ترکیبی مانند Kubernetes با پذیرش بیشتری مواجه خواهند شد، زیرا هر بار کاری برای هر مقصدی نیاز به پشتیبانی از الزامات پیچیده تجارت باقی می‌ماند.

سال ۲۰۲۲ این روند را با شتاب در تغییر از هیبریدی به چند ابری پیش خواهد برد. شرکت‌هایی که از بیش از یک ابر عمومی برای حل بزرگترین چالش‌های فناوری و تجاری خود استفاده می‌کنند، روز به روز عادی‌تر و ضروری‌تر خواهند شد. علاوه بر این، با ایجاد سریع‌تر داده‌ها در لبه نسبت به مرکز داده، محاسبه لبه تنها مهاجرت به ابر هیبریدی را تسریع می‌کند. من انتظار دارم که شاهد سرمایه‌گذاری بیشتر از سوی همه شرکت‌های رقیب در این فضا برای ساده‌سازی فرآیند هماهنگ‌سازی حجم‌های کاری و ایجاد دسترسی و ایمن کردن داده‌ها برای برنامه‌ها در سراسر محیط IT باشیم.

اوج همه چیز به عنوان یک سرویس در تحول دیجیتال

همه ما شاهد تاثیری بوده‌ایم که ابر عمومی و SaaS روی تمام تدارکات فناوری داشته است. هزینه های سرمایه ای یکباره برای نرم افزار و زیرساخت به طور فزاینده ای برای فناوری های مبتنی بر اشتراک و OpEx که می توانند بر اساس مصرف تهیه شوند، مبادله می شود.

این منجر به دور شدن از چرخه‌های خرید سنتی شده است، و اگر چیزی از همه‌گیری یاد بگیریم، مصرف‌کنندگان فناوری سازمانی (و همه مصرف‌کنندگان فناوری) زمانی که می‌خواهند، آنچه را که می‌خواهند می‌خواهند. در نتیجه، در سال ۲۰۲۲ به اوج «همه چیز به عنوان سرویس» خواهیم رسید و مدل‌هایی که به‌طور فزاینده‌ای برای همه چیز از نرم‌افزار داده گرفته تا مجازی‌سازی دسک‌تاپ محبوب می‌شوند، به‌طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند.

این البته برای شرکت های Enterprise SaaS مانند Salesforce، Zoom، Microsoft، Oracle و Snowflake نوید خوبی خواهد داشت. رهبران ابر عمومی مانند AWS، Google، Oracle و Azure نیز مطمئناً سود خواهند برد.

سایر ذینفعان بزرگ شرکت‌هایی خواهند بود که توانسته‌اند از مدل‌های مجوز قدیمی و CapEx به مدل‌های مصرف مطلوب‌تر مهاجرت کنند. به عنوان مثال، HPE این حرکت را زمانی آغاز کرد که مدیرعامل آنتونیو نری اعلام کرد که شرکت‌ها قصد دارند تا سال ۲۰۲۲ تمام خدمات خود را به عنوان یک سرویس در مجموعه GreenLake خود منتقل کنند. از آن زمان، ما شاهد هستیم که لنوو، سیسکو و دل همگی شروع به مهاجرت بیشتر زیرساخت‌های خود به مدل‌های مصرف سازگارتر OpEx کرده‌اند. دیگر شرکت‌های سنتی سنتی که نرم‌افزارهای خود را مانند Splunk و Citrix مجوز داده‌اند، اخیراً محورهای بزرگی را برای مدل‌های ابری ARR اعلام کرده‌اند. این حرکت‌ها نه تنها برای این شرکت‌ها مهم هستند، بلکه باید به آنها حرکت سودمندتری برای کسب درآمد جدید و ایجاد روابط چسبناک با مشتریانشان بدهد.

امروزه کسب‌وکار با سرعتی سرسام‌آور عمل می‌کند و نمی‌توان شرکت‌ها را برای هیچ چیزی دچار کمبود ظرفیت یا منابع کرد. این می تواند از نظر پولی و اعتباری فاجعه ای را به همراه داشته باشد. اما من فکر می‌کنم که این تغییر برای بهترین است، زیرا تحول دیجیتال سریع‌تر و پذیرش فناوری را افزایش داده است. نگرانی مربوط به پراکندگی برنامه است که ممکن است در محل کار منجر شود، اما این باید قابل مدیریت باشد (احتمالاً توسط یک برنامه) و هزینه کمی برای راحتی است که مدل به عنوان یک سرویس ارائه می دهد.
افتخار: Metaverse و New Money

۲۰۲۰ سالی بود که متاورس از سایه بیرون آمد و وارد فرهنگ لغت اصلی شد. در حالی که من پیش‌بینی نمی‌کنم که همه ما به این زودی‌ها زندگی‌مان را به شیوه‌ای که در فیلم «بازیکن یک آماده» پیش‌بینی شده است، زندگی کنیم، می‌بینیم که آینده شروع می‌شود، چه در بازی، چه در هنر و چه پول. در آینده کار کنند

در سال ۲۰۲۱، فیس‌بوک نسبت به متاورس به‌عنوان یک ستاره شمال‌مدت استراتژیک برای این شرکت دو برابر شد. در حالی که جزئیاتی از زاکربرگ منتشر نشده است (آیا هرگز؟)، می توانیم مطمئن باشیم که فیس بوک به دنبال کسب درآمد از سرمایه گذاری خود در Oculus و تعبیه بیشتر شبکه های اجتماعی خود در بافت زندگی ما خواهد بود. در سال ۲۰۲۲، من پیش‌بینی می‌کنم که دیگر شبکه‌های اجتماعی و رهبران فناوری جهانی مانند مایکروسافت و آمازون را ببینیم که خودشان را برای آینده‌ی متاواستر قرار می‌دهند که بدون شک در دهه آینده به وقوع خواهد پیوست.

یکی دیگر از روندهای کلیدی، بازاندیشی هنر و نحوه خرید، فروش و مالکیت آن است. در سال ۲۰۲۱ شاهد ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بودیم که با لحظاتی موفقیت‌آمیز توجه رسانه‌های اصلی را به خود جلب کردند، از جمله فروش یک NFT به قیمت ۶۹ میلیون دلار توسط هنرمند دیجیتال Beeple از طریق خانه حراج کریستیز. پیشرفت دیگری در این فضا در طول سال ۲۰۲۱ فروش کلیپ های برجسته NBA به عنوان NFT از طریق همکاری بین NBA و Dapper Labs بود. در حالی که فروش jpeg به‌عنوان NFT و کلیپ‌های برجسته از غوطه‌ور شدن لبرون برای Cavs جالب است، اما تمام ارزش حاصل از مفهوم فناوری بلاک چین زیربنایی NFT را نشان نمی‌دهد. من پیش‌بینی می‌کنم که شاهد گسترش فناوری NFT در موارد استفاده تجاری باشیم که در آن اثبات مالکیت باید تأیید شود.

یکی دیگر از مگاترندها که من در نظر دارم در سال ۲۰۲۲ تثبیت شود، دگرگونی پول است. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین یک دارایی تریلیون دلاری است، و اگر بخواهیم آن را در چارچوب قرار دهیم، این بدان معناست که ارزش این ارز دیجیتال ۱۲ ساله دو برابر ارزش بازار جی پی مورگان است. در تابستان امسال، ما شاهد اولین دولت ملی بودیم که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت. السالوادور این تصمیم را برای فرونشاندن تورم افسارگسیخته و انتقال جمعیت خود به نقطه ای اتخاذ کرد که دسترسی آنها به خدمات مالی افزایش یابد. من پیش‌بینی می‌کنم که در سال ۲۰۲۲ شاهد خواهیم بود که کشورهای نوظهور و جهان سوم بیشتری در آمریکای جنوبی و آفریقا تصمیم به پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان ارز قانونی می‌کنند. همچنین پیشرفت‌های بیشتر در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) را پیش‌بینی می‌کنم زیرا کل سیستم پولی قدیمی با استفاده از فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع‌شده بازسازی می‌شود. آنچه استرایک با همکاری توییتر اعلام کرد، نمونه اولیه ای از جایی است که من می بینم این روند در سال ۲۰۲۲ و پس از آن ادامه دارد.

خب، چه چیزی را از دست دادم؟ در حالی که بیت کوین بدون شک موضوعی بزرگ خواهد بود که سهم خود را از سرفصل ها حفظ می کند، آیا بلاک چین و موارد استفاده متنوع آن در سال ۲۰۲۲ با عناوین حتی بزرگتر دوباره ظاهر می شوند؟ در مورد محاسبات محرمانه یا امنیت سایبری چطور؟ با تمرکز بسیار روی داده ها، حریم خصوصی، هوش مصنوعی و برنامه ها، نیاز اساسی به حفظ امنیت داده ها مطمئناً در ذهن شما خواهد بود. شاید حتی محاسبات کوانتومی، که در سال گذشته مقداری بخار را جذب کرده است. بدون در نظر گرفتن این موضوع، من مطمئن هستم که سال ۲۰۲۲ سال بزرگی برای پیشرفت های بیشتر در فناوری خواهد بود و من نمی توانم منتظر بمانم تا ببینم چه اتفاقی می افتد.

 

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  Arista QSFP-100G-LRL4

  0