اطلس نیکو

تفاوت Shareware و Freeware در چیست؟

دسته بندی ها : دسته‌بندی نشده 25 آوریل 2023 siteadmin 346 بازدید
تفاوت Shareware و Freeware

در دنیای نرم افزارها، دو واژه‌ی “shareware” و “freeware” به کار می‌روند که در معنایی به نوعی مرتبط هستند. اما هر دو واژه دارای تفاوت‌هایی هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت Shareware و Freeware پرداخته خواهد شد.

Shareware چیست؟

در پاسخ به اینکه Shareware چیست، باید بگوییم که Shareware یا اشتراک افزار یک نوع نرم افزار است که در ابتدا به صورت رایگان در دسترس قرار می‌گیرد ولی در صورت استفاده دائمی و یا به عنوان یک نسخه کامل، هزینه‌ای برای خریدار آن پرداخت می‌شود. در واقع، نرم افزارهای shareware برای مدت محدودی به صورت رایگان در دسترس هستند ولی به طور پیش فرض دارای محدودیت‌هایی هستند. این محدودیت‌ها می‌تواند مثلاً محدودیت زمانی، محدودیت عملکردی، محدودیت کاربری یا هر محدودیت دیگری باشد.

اکثر نرم افزارهای shareware به صورت اینترنتی به دسترس قرار می‌گیرند ولی می‌توانید آنها را از رسانه‌های دیگری مانند CD، DVD یا فلش درایو نیز دریافت کنید. بعد از دانلود نرم افزار shareware، معمولاً یک صفحه لایسنس ظاهر می‌شود که شما باید اطلاعات مربوط به خرید را وارد کنید تا بتوانید از نسخه‌ی کامل آن به صورت دائمی استفاده کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات خرید، شما به طور رسمی مجوز استفاده از نرم افزار را دریافت می‌کنید.

نرم افزارهای shareware یک راه خوب برای کاربران است تا ابتدا نرم افزار را امتحان کنند و اطمینان حاصل کنند که نیازهای آنها را برآورده می‌کند و سپس در صورت لزوم، برای خرید نسخه کامل آن پرداخت کنند. از طرف دیگر، برای سازندگان نرم افزار، shareware یک راه خوب برای تست کردن نرم افزار و ارائه آن به کاربران بدون هزینه‌ی بالا است.

Freeware چیست؟

Freeware یک نوع نرم افزار است که به صورت رایگان در دسترس قرار می‌گیرد و مجوز استفاده، توزیع و اصلاح آن برای کاربران رایگان است. در واقع، معمولاً نرم افزارهای freeware هیچ هزینه‌ای برای دانلود و استفاده از آنها دریافت نمی‌کنند و کاربران می‌توانند آنها را به صورت رایگان دانلود و استفاده کنند.

نرم افزارهای freeware می‌توانند به صورت مستقیم از وب‌سایت سازنده آنها، فروشگاه‌های آنلاین یا رسانه‌های دیگری مانند CD، DVD یا فلش درایو دانلود شوند. بدون هیچ گونه هزینه‌ای برای کاربران، نرم افزار freeware به طور کامل قابل استفاده است و هیچ گونه محدودیت زمانی یا کارکردی ندارد. به علاوه، کاربران مجوز دارند که نرم افزار را به صورت رایگان به دیگران ارائه کنند و حتی آن را تغییر دهند و بازنشر کنند.

با توجه به اینکه نرم افزار freeware به صورت رایگان در دسترس است، کاربران می‌توانند به سادگی بدون هیچ گونه هزینه‌ای، آنها را دانلود کرده و استفاده کنند. این نوع نرم افزار برای افرادی که به دنبال راهکارهای رایگان و قابل اعتماد برای نیازهای کاری یا تفریحی خود هستند، بسیار مناسب است. از طرف دیگر، برای سازندگان نرم افزار، freeware یک راه خوب برای ارائه نرم افزار به صورت رایگان به کاربران و جذب توجه و تبلیغات است.

تفاوت Shareware و Freeware

اولین تفاوت مهم بین این دو واژه، در مورد رایگان بودن یا نبودن آنها است. به عنوان مثال، نرم افزار freeware رایگان است و معمولاً بدون هیچ گونه محدودیتی در دسترس قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، نرم افزار shareware رایگان نیست و در صورتی که بخواهید از آن استفاده کنید، باید هزینه‌ای را پرداخت کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بین shareware و freeware، مربوط به مدت زمانی است که شما مجاز به استفاده از نرم افزار هستید. در نرم افزار freeware، شما معمولاً اجازه دارید همیشه از آن استفاده کنید و محدودیتی وجود ندارد. در صورتی که نرم افزار shareware را دانلود کنید، شما معمولاً تنها می‌توانید آن را به مدت محدودی استفاده کنید، مثلاً ۳۰ روز یا ۶۰ روز و غیره. بعد از آن، شما باید هزینه‌ای برای ادامه استفاده پرداخت کنید.

در مورد نحوه پرداخت هم تفاوتی بین این دو وجود دارد. در نرم افزار shareware، شما معمولاً باید هزینه‌ای را برای خرید یک کد لایسنس پرداخت کنید که این کد به شما اجازه می‌دهد نسخه‌ی کامل نرم افزار را به صورت دائمی استفاده کنید. در صورتی که نرم افزار

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  0