اطلس نیکو

تفاوت بین ذخیره سازی (Storage) و پشتیبان گیری (Backup)

دسته بندی ها : مقالات شبکه 3 می 2022 siteadmin 39 بازدید
تفاوت بین ذخیره سازی و پشتیبان گیری

برای مدت طولانی، ذخیره‌ سازی و پشتیبان گیری دو مفهوم مشابه هستند، اما بسیار متفاوت هستند. اگر شما یک متخصص فنی حرفه ای نیستید، تشخیص تفاوت بین این دو دشوارتر است، به خصوص با ظهور ابر، این دو مفهوم اغلب با هم مخلوط می شوند. این مقاله به سرعت تفاوت و توسعه دو مفهوم ذخیره سازی و پشتیبان گیری را از چندین جنبه و همچنین روند تکامل مقایسه می کند.

پشتیبان‌ گیری نمی‌تواند مستقل از کانتینرهای داده وجود داشته باشد و در بالای فضای ذخیره سازی ساخته می‌شود

Storage یک اصطلاح عمومی برای ظروف ذخیره سازی داده ها است، مانند فلاپی دیسک، دیسک نوری، دیسک مغناطیسی، آرایه دیسک، NAS برای مشاغل کوچک و متوسط، کتابخانه های نوار حرفه ای و شبکه های ذخیره سازی شبکه فیبر نوری حرفه ای SAN. ظرفیت ذخیره سازی از چند مگابایت تا ۱۰۰ ترابایت یا حتی سطح P است. در سال های اخیر، یک راه حل جدید، ذخیره سازی ابری، خود به استفاده شخصی و استفاده سازمانی تقسیم شده است. اهداف ذخیره سازی داده های شخصی مانند دیسک شبکه بایدو، دیسک شبکه ۳۶۰، DropBox و غیره، که معمولاً به عنوان ذخیره برخی از تصاویر داده های شخصی، اسناد و غیره شناخته می شود. اهداف سازمانی مانند AWS’s S3، Alibaba Cloud’s OSS و غیره، معمولاً برای سیستم‌های تجاری کلیدی مانند اسناد، تصاویر، ویدیوها و سایر ذخیره‌سازی داده‌های تولید شده توسط کاربران استفاده می‌شوند.

پشتیبان گیری یک مکانیسم و ​​طرح حفاظت از داده است و اجرای آن باید به ظروف ذخیره سازی خاصی بستگی داشته باشد. در حال حاضر، برندهای زیادی در بازار پشتیبان‌گیری وجود دارد، مانند NBU سیمانتک، محصولات پشتیبان CommVault، TSM IBM، NetWorker EMC، و چند نسخه پشتیبان که بر خدمات حفاظت از داده‌های ابری ترکیبی تمرکز دارد. پشتیبان‌گیری معمولاً برای محافظت از داده‌های اصلی یا داده‌های مهم شخصی تولید شده توسط سیستم‌های تجاری استفاده می‌شود. یک سیستم پشتیبان‌گیری عمومی معمولاً با یک دستگاه ذخیره‌سازی سخت‌افزار ترکیب می‌شود تا یک راه‌حل پشتیبان ایجاد کند.

difference between storage and backup 2 - تفاوت بین ذخیره سازی (Storage) و پشتیبان گیری (Backup)

Storage معمولا مشکل دسترسی به geospatial را حل می کند.

پشتیبان گیری مشکل حفظ در فضای مکانی را حل می کند. نرم افزار WORD که ما برای کار استفاده می کنیم، اگر رسانه ذخیره سازی داده وجود نداشته باشد، اسناد تولید شده توسط ویرایش قابل ذخیره نیستند. با هارد دیسک IDE یا SATA، داده های تولید شده توسط نرم افزار کاربردی را می توان به سرعت روی هارد دیسک ذخیره کرد.

معمولاً هنگام طراحی معماری سیستم های تجاری مهم، ترکیب راه حل ذخیره سازی، نوع سیستم تجاری، نحوه توزیع داده ها در چندین مکان، ظرفیت مورد نیاز، نیازهای گسترش و غیره را برای برنامه ریزی و طراحی به طور کامل در نظر می گیریم. ، با تمرکز بر حل رشد مستمر سیستم های تجاری. مشکلات ذخیره سازی داده ها به طور کلی، معماری ذخیره سازی در نزدیکی سرور برنامه تجاری مستقر می شود. چه ذخیره سازی ابری باشد و چه معماری ذخیره سازی سنتی، هدف این است که دسترسی به سیستم های تجاری در مکان ها و فضاهای ذخیره سازی مختلف پایدار و مستمر باشد.

داده ها همیشه در یک مکان غیر قابل اعتماد هستند. قطع برق در اتاق کامپیوتر، خرابی خطوط، خرابی سخت افزار، آتش سوزی و غیره ممکن است بر امنیت داده ها تأثیر بگذارد.

بر این اساس، پشتیبان گیری بیشتر منطق را محصور می کند و می تواند استراتژی های تکراری مختلف را برای داده ها در مکان های مختلف سفارشی کند. داده‌های مهم‌تر معمولاً می‌توانند در یک مکان اضافی باشند، مانند گزارش‌ها، تصاویر، و غیره که توسط کاربران تولید می‌شوند. برای داده‌های حیاتی‌تر، مانند داده‌های ثبت کاربر، داده‌های فهرست ذخیره‌سازی داده، داده‌های تراکنش، داده‌های مربوط به سیستم مالی، و غیره، در صورت لزوم، اضافی‌تر هستند. ظهور فضای ذخیره‌سازی ابری، اجرای راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری مبتنی بر ابر را آسان‌تر می‌کند و ساخت کانال‌ها در مکان‌های جغرافیایی مختلف بنا به درخواست آسان است.

ذخیرذخیره سازی معمولاً مشکل خواندن، نوشتن و ذخیره مداوم داده ها را حل می کند. پشتیبان گیری مشکل انجماد نسخه زمانی و گذشته نگر را حل می کند

۱ سند کلمه را ذخیره کنید، یک فیلم را آپلود کنید، یک پست را تغییر دهید، یک پیام WeChat ارسال کنید، اینها یا به طور متوالی بر روی هارد دیسک نوشته می شوند، یا در یک پایگاه داده یا سیستم فایل حرفه ای نوشته می شوند. این یک سناریوی کاربردی معمولی برای ذخیره سازی است که به طور مداوم به نیازهای ذخیره سازی داده ارسال شده از تجارت یا نرم افزار پاسخ می دهد. اسناد، فیلم‌ها و پست‌ها فقط آخرین وضعیت را در پایان خواهند داشت و وضعیت تاریخی همیشه با آخرین وضعیت بازنویسی می‌شود.

از آنجایی که افزوده های جدیدی وجود دارد، حذف ها و تغییراتی نیز وجود دارد، بنابراین فضای ذخیره سازی قصد نرم افزار لایه بالایی را تشخیص نمی دهد. ممکن است طبیعی باشد، ممکن است نفوذ مخرب یا عملکرد نادرست باشد. افزودن و حذف نیز در لایه پایین عمل خواهند کرد. برخی از طرح های ذخیره سازی دارای قابلیت های پشتیبان گیری و بازیابی خاصی هستند. البته، اگر می‌خواهید از قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی استفاده کنید، ممکن است هزینه بیشتری نسبت به استقرار یک راه‌حل پشتیبان‌گیری داشته باشد. همه ما می دانیم که بازیابی اطلاعات یک هارد دیسک معمولا هزاران دلار هزینه دارد. هارد دیسک ارزشمند نیست، اما داده های داخل آن ارزشمند است.

برای حل تأثیر رفتارهای عمدی یا غیرعمدی مانند افزودن، حذف و اصلاح بر روی سیستم ذخیره سازی داده ها، در این زمان به عملکردهای پشتیبان گیری حرفه ای نیاز است. یکی از مهم ترین عملکردهایی که در یک سیستم پشتیبان باید در نظر گرفته شود، انجماد نسخه تایم لاین و بررسی گذشته است. هر بار که از سیستم ذخیره سازی نسخه پشتیبان تهیه می شود، یک نسخه آینه داده از لحظه پشتیبان فعلی تشکیل می شود. هنگام بازیابی، می توانید مستقیماً نسخه مربوطه را برای بازیابی انتخاب کنید و داده ها به حالت قبل باز می گردند. البته محصولات مختلف راه حل های پشتیبان متفاوتی دارند. برای پشتیبان گیری های متعدد بر اساس معماری ابری ترکیبی، از نظر تئوری می توان نسخه را همیشه حفظ کرد و می توانید آن را همانطور که می خواهید بازیابی کنید.

difference between storage and backup 3 - تفاوت بین ذخیره سازی (Storage) و پشتیبان گیری (Backup)

ذخیره سازی معمولاً برای خرابی سخت افزار به عنوان یک هدف طراحی امنیتی طراحی می شود

پشتیبان گیری مشکلات امنیتی داده ها را که ناشی از عوامل مختلف از جمله خرابی نرم افزار و سخت افزار است، حل می کند
در مفهوم روزمره ما، ذخیره سازی برابر با امنیت است، به خصوص پس از ظهور مفهوم رایانش ابری، از جمله برخی از کارشناسان فنی اطراف نیز دیدگاه های مشابهی دارند، در واقع این یک سوء تفاهم است.

با شروع از متداول ترین هارد دیسک های مکانیکی استفاده می شود، آنها معمولاً در مورد دما، عمر خواندن و نوشتن، مقاومت در برابر ضربه و غیره طراحی می شوند. برخی از هارد دیسک ها پس از خواندن و نوشتن بیش از چند صد ترابایت شروع به کار غیر عادی می کنند. هارد دیسک های SSD نیز ممکن است در اثر تغییرات دمای محیط ایجاد شوند. اعتبار داده ها تغییر می کند. با تقویت فناوری امنیت ذخیره سازی، فناوری مرتب سازی اضافی ظهور کرده است که چندین هارد دیسک را جمع می کند و داده ها را روی چندین هارد دیسک می نویسد که قابلیت اطمینان یک هارد دیسک را بهبود می بخشد.

یک ایده مهم طراحی سیستم پشتیبان، طراحی حول محور بازیابی است. پشتیبان گیری داده ها را از یک گره، یک سیستم به گره دیگر، یک سیستم کپی می کند و از احتمال بروز مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری به طور همزمان جلوگیری می کند. سیستم‌های پشتیبان معمولاً سطح بالایی از افزونگی را به ذخیره‌سازی داده‌ها اضافه می‌کنند، یا Reundant Replication یا توزیع کم‌هزینه داده‌های حسابی زائد را اضافه می‌کنند. سیستم پشتیبان بیشتر از طریق نسخه‌سازی زمانی و توزیع افزونگی مکانی، از دست دادن داده‌های ناشی از اقدامات مختلف خواندن و نوشتن داده‌های عمدی و غیرعمدی، از جمله عملیات انسانی، خرابی سیستم، نقص نرم‌افزار، هک، ویروس، بلایای طبیعی و غیره جلوگیری می‌کند. اضافه کردن، اصلاح و مسائل دیگر.

خلاصه تفاوت بین Storage و Backup

تمرکز اصلی ذخیره سازی حل مشکل ذخیره سازی عادی و خواندن داده های اصلی از جمله رسانه ها و روش های ذخیره سازی و خواندن است.

پشتیبان گیری عبارت است از مقابله با انواع خرابی های ساخته شده توسط انسان، خرابی های نرم افزاری، خرابی های سیستم، بلایای طبیعی ناشی از از دست دادن داده ها، آسیب ها، خطاها و سایر مشکلات از طریق فناوری تکرار منظم یا بلادرنگ.

آخرین روند حفاظت از سیستم و پشتیبان گیری داده ها به تدریج از محدوده پشتیبان گیری، مدیریت هوشمند داده ها، مجازی سازی حفاظت از داده ها و ادغام با محیط های ابری مختلف فراتر می رود و ادغام با امنیت داده ها یک جهت توسعه مهم خواهد بود. پشتیبان‌گیری فوراً در دسترس است پشتیبان‌گیری سرویس حفاظتی است، پشتیبان‌گیری مجازی‌سازی داده‌ها است، پشتیبان‌گیری سرویس داده‌ها است، پشتیبان‌گیری سرویس انتقال داده‌ها است، و غیره دستورالعمل‌های مهم مدیریت داده‌ها و توسعه برنامه‌های کاربردی داده‌ها هستند. در حال حاضر، برخی از شرکت های نوآور مانند غول ها و چند پشتیبان در حال حاضر به سمت این روند شتاب می گیرند.

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  Arista QSFP-100G-LRL4

  0