اطلس نیکو

NAS در مقابل SAN در مقابل DAS|کدامیک برای شما بهتر است؟

دسته بندی ها : دسته‌بندی نشده, مقالات شبکه 13 مارس 2022 siteadmin 59 بازدید
NAS در مقابل SAN در مقابل DAS|کدامیک بهتر است؟

اگر هرگز فضای ذخیره سازی خریداری نکرده اید یا نیازهای ذخیره سازی کسب و کار شما تغییر کرده است، گزینه های زیادی برای فضای ذخیره سازی تجاری وجود دارد. انتخاب بعدی شما مهم خواهد بود. برای سیستم‌های ذخیره‌سازی داده‌های تجاری، انتخاب‌های اولیه ذخیره‌سازی مستقیم (DAS)، ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) و شبکه‌های منطقه ذخیره‌سازی (SAN) هستند. اینکه کدام یک برای کسب و کار شما بهتر است به عوامل زیر بستگی دارد.

ظرفیت: چه مقدار داده برای ذخیره نیاز دارید؟

مقیاس پذیری: ۵ تا ۱۰ سال آینده به چه مقدار داده نیاز دارید؟

قابلیت اطمینان: آیا کسب و کار شما بدون داده ها، فایل ها و برنامه ها می تواند دوام بیاورد؟ زمان خرابی چه تاثیری بر کسب و کار شما خواهد داشت؟

پشتیبان گیری و بازیابی: کجا و چند بار از فایل های خود نسخه پشتیبان تهیه می کنید؟ اگر فایل ها از بین بروند چه اتفاقی می افتد؟

عملکرد: چند نفر نیاز به اشتراک گذاری/دسترسی یا همکاری روی فایل ها، از کجا و هر چند وقت یکبار دارند؟

بودجه: چقدر هزینه خواهید کرد؟

کارکنان و منابع فناوری اطلاعات: آیا کارکنان فناوری اطلاعات را برای مدیریت سیستم های خود اختصاص داده اید؟

DAS – ذخیره سازی پیوست شده مستقیم

ذخیره سازی متصل مستقیم یک راه حل اساسی، کم هزینه و کم هزینه است که در آن سیستم ذخیره سازی بخشی از میزبان واقعی است یا مستقیماً به میزبان متصل است. دستگاه های ذخیره سازی خارجی مستقیماً از طریق رابط های SCSI یا FC به سرورهای برنامه متصل می شوند. برای اجرای خواندن و نوشتن IO داده، مدیریت داده ها و پشتیبان گیری از داده ها بیشتر به سیستم عامل میزبان متکی است. DAS در بسیاری از زیرساخت‌ های فناوری اطلاعات استفاده می‌شود و واحدهای ذخیره‌ سازی بزرگتر DAS می‌توانند چندین دیسک را در یک محفظه واحد جای دهند. با این حال، برای برخی از برنامه‌ های تجاری که نیاز به انعطاف‌ پذیری و اشتراک‌ گذاری داده‌ها در تیم‌ها دارند، توانایی DAS برای رشد و مقیاس محدود است.

بهترین سناریو مورد استفاده: DAS برای مشاغل کوچکی ایده آل است که سیستم های پیچیده را با پشتیبانی کمی از فناوری اطلاعات نگهداری می کنند، فقط نیاز به اشتراک گذاری داده ها به صورت محلی دارند، و بودجه روشن و بدون رشدی برای کار با آنها دارند.

سناریو های مورد استفاده نامناسب: DAS برای مشاغلی که به سرعت رشد می کنند، نیاز به مقیاس سریع، نیاز به اشتراک گذاری و همکاری در فواصل مختلف، یا نیاز به پشتیبانی از تعداد زیادی از کاربران و فعالیت های سیستم به طور همزمان مناسب نیست.

DAS Direct Access Storage - NAS در مقابل SAN در مقابل DAS|کدامیک برای شما بهتر است؟

NAS – ذخیره سازی متصل به شبکه

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه، سرویس‌ دهی و اشتراک‌ گذاری اختصاصی فایل را از طریق شبکه فراهم می‌کند. از فناوری های شبکه (TCP/IP، ATM، FDDI) برای اتصال سیستم ذخیره سازی و میزبان سرور از طریق سوئیچ شبکه برای ایجاد یک شبکه ذخیره سازی اختصاصی استفاده می کند. ذخیره سازی NAS نیز راه حل خوبی برای یکپارچه سازی سیستم های ذخیره سازی از DAS است، داشتن یک سیستم ذخیره سازی مشترک متمرکز باعث صرفه جویی در هزینه، حذف درهم و برهمی و بهبود قابلیت اطمینان در صورت خرابی یا قطع شدن سیستم در طولانی مدت می شود. نه تنها سیستم عامل مخصوص به خود را دارد، بلکه می توان آن را در شبکه های محلی Unix/Windows NT ترکیبی بدون تغییر استفاده کرد. سازگار با سیستم عامل های مختلف، با انعطاف پذیری خوب. NAS به عنوان اولین انتخاب برای SMB شناخته می شود.

بهترین سناریو مورد استفاده: NAS برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​و سازمان‌هایی که به یک سیستم ذخیره‌سازی با حداقل نگهداری، قابل اعتماد و انعطاف‌پذیر نیاز دارند که می‌تواند به سرعت برای پذیرش کاربران جدید یا افزایش داده‌ها در صورت نیاز مقیاس‌بندی شود، ایده‌آل است.

سناریوهای مورد استفاده نامناسب: دستگاه‌های سطح سرور در سازمان‌های سازمانی که نیاز به انتقال داده‌های سطح بلوک با پشتیبانی از اتصالات کانال فیبر دارند ممکن است متوجه شوند که NAS نمی‌تواند هر آنچه را که نیاز دارند ارائه دهد. بزرگترین مشکل انتقال داده می تواند مشکل NAS باشد.

NAS Network Attached Storage - NAS در مقابل SAN در مقابل DAS|کدامیک برای شما بهتر است؟

SAN – شبکه منطقه ذخیره سازی

شبکه فضای ذخیره سازی یک سیستم ذخیره سازی تخصصی و با کارایی بالا است که داده های سطح بلوک را بین سرور ها و دستگاه های ذخیره سازی انتقال می دهد. SAN ها معمولا در مراکز داده، سازمانی یا محیط های محاسبات مجازی استفاده می شوند. این سرعت DAS را با قابلیت اشتراک گذاری، انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان NAS فراهم می کند. ذخیره‌ سازی SAN یک گزینه بسیار پیچیده است که برای پشتیبانی از برنامه‌ های پیچیده مأموریت حیاتی طراحی شده است. در تئوری، SAN از صدها دیسک پشتیبانی می کند، فضای ذخیره سازی عظیمی را فراهم می کند و مشکل ذخیره سازی با ظرفیت بالا را حل می کند. در سطح منطقی، این فضای عظیم را می توان در صورت نیاز به LUN هایی با اندازه های مختلف تقسیم کرد و سپس به سرور ها اختصاص داد. حل مشکلاتی که فقط به مقدار کمی فضای ذخیره سازی نیاز دارند. ظهور SAN با روند کلی توسعه اطلاعاتی مطابقت دارد. اکنون که دستگاه‌ های متصل بیشتر و بیشتری وجود دارد، حجم داده‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و نیازهای ذخیره‌سازی ما قوی‌تر و قوی‌تر می‌شوند.

بهترین سناریو مورد استفاده: SAN ها برای به اشتراک گذاری داده ها در سطح بلوک فایل ها یا برنامه های کاربردی حیاتی در مراکز داده یا سازمان های بزرگ سازمانی مناسب هستند.

سناریو های مورد استفاده نامناسب: SAN می تواند یک سرمایه گذاری قابل توجه و یک راه حل پیچیده باشد که اغلب برای نیازهای محاسباتی در مقیاس بزرگ استفاده می شود. سازمان‌ های کوچک تا متوسط ​​با بودجه‌ های محدود و تعداد کمی از کارکنان یا منابع فناوری اطلاعات مناسب نیستند.

SAN Storage Area Network - NAS در مقابل SAN در مقابل DAS|کدامیک برای شما بهتر است؟

وقتی بدانید چه عواملی برای عملیات کسب و کار شما حیاتی هستند، می توانید گزینه های ذخیره سازی متناسب با نیازهای خاص خود را بیابید.

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  Arista QSFP-100G-LRL4

  0