اطلس نیکو

تحلیلی بر آینده قیمت آدرس IPv4

دسته بندی ها : دسته‌بندی نشده 22 فوریه 2023 siteadmin 400 بازدید
تحلیلی بر آینده قیمت آدرس IPv4

یکی از دغدغه های بزرگ صاحبان کسب و کار ها و مشاغل، قیمت آدرس IPv4 است. هنگامی که ISP های منطقه ای شروع به استفاده از بودجه دولتی برای گسترش شبکه خود به مشترکین، خانه ها یا مشاغل بدون خدمات می کنند، ممکن است به سرعت موانعی را که در بودجه خود محاسبه نکرده بودند کشف کنند: آدرس IPv4 آنها خارج است. فرسودگی IPv4 بیش از ۲۰ سال است که یک موضوع صنعتی و یک مشکل فنی است که ارائه دهندگان خدمات بزرگتر قبلاً از طریق ترکیبی از استراتژی های انتقال IPv6، CGNAT، dual-stack و IPv4-IPv6 به آن پرداخته اند.

با این حال، برای بسیاری از ISP های کوچکتر با بودجه محدود، منابع، یا فرصت قبلی برای رشد قابل توجه مشترکین، هجوم بودجه قابل توجه ممکن است اولین فرصتی باشد که آنها برای ارزیابی مجدد نیازهای شبکه اصلی خود، از جمله ظرفیت آدرس IPv4 موجود خود، داشته اند. استخرها و برنامه ای برای انتقال در نهایت به IPv6.

تجزیه و تحلیل مناسب کسب و کار پنج ساله از مزایا و معایب انتقال IPv4 و IPv6 یک کار دلهره آور با چندین متغیر مهم، اما بسیار غیرقابل پیش بینی است. در حالی که تعداد سالانه مشترکین/خانه‌های اضافی قابل پیش‌بینی است، حجم و نوع ترافیک ایجاد شده قابل پیش‌بینی نیست. همچنین، در حالی که آدرس‌های IPv6 اضافی عمدتاً از طریق RIR‌های منطقه‌ای «رایگان» هستند، هزینه و در دسترس بودن بلوک‌های آدرس IPv4 بر اساس عرضه/تقاضای بازار داغ از طریق کارگزاران شخص ثالث کنترل می‌شود. هزینه ها در سال گذشته به ۶۰ دلار برای هر آدرس IPv4 افزایش یافته است. یک ارزیابی معقول هزینه کسب و کار باید چندین متغیر بسیار غیر قابل پیش بینی را تخمین بزند:

 • IPv4 در آینده چقدر می تواند هزینه داشته باشد؟
 • با یک راه حل CGNAT، چقدر می توانم آدرس های IPv4 خود را بیش از حد اشتراک (اشتراک) کنم؟ آیا در شبکه تلفن همراه من با شبکه سیمی من متفاوت است؟
 • تعداد کل مشترکین را می توان با راه حل CGNAT قبل از اینکه مجبور به دریافت آدرس های IPv4 بیشتری باشم، پشتیبانی کرد؟

اینها برخی از عوامل کلیدی هستند که برای هر تحلیل معتبری باید مورد توجه قرار گیرند.

ابزار برآورد هزینه آدرس IPv4

اطلس نیکو اخیراً یک ابزار ارزیابی سریع منتشر کرده است که به تحلیلگران شبکه و مدیریت آنها اجازه می دهد تا برخی از عدم قطعیت های موجود در تجزیه و تحلیل هزینه ها و قیمت آدرس IPv4 را ساختار دهند. برآورد هزینه آدرس IPv4 یک ابزار تعاملی و آنلاین است که سه سناریو هزینه احتمالی IPv4 را ارائه می‌کند و مشترکین را تخمین می‌زند که می‌توانند بر اساس دو نمایه ترافیک مختلف پشتیبانی شوند. تمام ورودی ها و مفروضات پشت مدل از داده های واقعی صنعت استفاده می کنند. استفاده از این ابزار، تحلیلگر شبکه را قادر می‌سازد تا به سرعت محدوده سناریوهای هزینه IPv4 را ارزیابی کند و نحوه حرکت رو به جلو را بهتر درک کند. یک ارزیابی شخصی و عمیق تر نیز از طریق مشاوره فروش در دسترس است.

image 3 1024x608 - تحلیلی بر آینده قیمت آدرس IPv4

قیمت آدرس IPv4 به دلیل فرسودگی همانند ترن هوایی خواهد بود

آدرس‌های IPv4 «رایگان» از ثبت‌های اینترنتی منطقه‌ای (RIR) اکنون به طور کامل تخصیص داده شده‌اند. امروزه تقریباً هر بلوک به یک نهاد اختصاص داده شده است. RIPE (رجیستری اینترنت منطقه‌ای برای اروپا، خاورمیانه و بخش‌هایی از آسیای مرکزی) آخرین تخصیص ۲۲ بلوکی خود را در نوامبر ۲۰۱۹ انجام داد. در نتیجه، آدرس‌های IPv4 کمبود دارند و قیمت‌ها از منابع بازار آزاد به شدت افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۱، “قیمت” بازار آزاد یک آدرس IPv4 در بلوک آدرس ۲۵۶ (/۲۴) در آمریکای شمالی، از پایین ترین قیمت هر کدام از ۲۵ دلار در ژانویه به ۶۰ دلار در اواخر نوامبر افزایش یافت. قیمت در چهار ماه اول سال ۲۰۲۲ بین ۵۰ تا ۵۵ دلار بوده است. قیمت مورد انتظار برای یک ISP که به دنبال به دست آوردن آدرس های IPv4 بیشتر برای حفظ رشد در چند سال آینده است چقدر خواهد بود؟ آیا این رشد بالا در قیمت برای پنج سال آینده ادامه خواهد داشت یا اکنون “بالا” است و فقط اندکی افزایش خواهد یافت.

ابزار IPv4 Address Cost Estimator سه سناریو هزینه معقول را ارائه می‌کند که می‌توان برای پیش‌بینی هزینه‌های کسب IPv4 آینده در نظر گرفت. سپس با توجه به سناریوی رشد مشترک و قیمت انتخاب شده، هزینه کل دستیابی به این آدرس های IPv4 را طی پنج سال محاسبه می کند.

در این سه سناریو، فرض بر این است که ارائه‌دهنده خدمات می‌تواند انتظار پرداخت میانگین هزینه را داشته باشد، نه بالاترین قیمت را.

 • محافظه کار: هزینه ها بالاتر رفته است. هزینه‌های سرسام‌آور آدرس‌های IPv4 متوقف شده است و تنها افزایش‌های جزئی (حدود ۵ درصد) در پنج سال آینده قابل انتظار است. تا سال ۲۰۲۶، میانگین قیمت به ۴۷ دلار خواهد رسید.
 • متوسط: میانگین هزینه با نرخ متوسط سه سال گذشته (۱۸٪) افزایش می یابد و در سال ۲۰۲۶ به ۸۳ دلار می رسد.
 • تهاجمی: میانگین هزینه سالانه ۲۵ درصد افزایش می یابد و در سال ۲۰۲۶ به ۱۱۲ دلار می رسد.

بدترین سناریوی دیگری نیز وجود دارد که ابزار برآورد هزینه آدرس IPv4 ارائه نمی کند. یعنی ارائه‌دهنده خدماتی که تلاش می‌کند به سرعت آدرس‌های IPv4 اضافی را به دست آورد، مجبور می‌شود در آن لحظه قیمت «اوج» را بپردازد. اگر اینطور بود، قیمت می توانست از بیش از ۶۰ دلار در سال ۲۰۲۲ شروع شود و سالانه ۲۵ درصد رشد کند تا در سال ۲۰۲۶ به ۱۸۳ دلار برسد.

از نظر فنی، آدرس های IP را نمی توان خرید یا فروخت. با توجه به ثبت شماره های اینترنتی آمریکا (ARIN)، IP ها خریداری یا فروخته نمی شوند، بلکه بین دو سازمان مبادله می شوند. سازمان هایی که دارای آدرس های IP اختصاص داده شده توسط RIR هستند اساساً حقوق استفاده و ثبت آن آدرس ها را به سازمان های دیگر منتقل می کنند. آدرس‌های IP را می‌توان با هزینه‌ای یک‌بار انتقال داد یا برای یک دوره مشخص (به عنوان مثال، ماهانه) اجاره کرد. آدرس های IP معمولاً از طریق یک کارگزار و یک فرآیند مناقصه به صورت بلوک منتقل می شوند. علاوه بر هزینه‌های خود بلوک‌های IP، که بر اساس اندازه بلوک و سایر عوامل عرضه/تقاضا متفاوت است، هزینه‌های انتقال RIR وجود دارد که بر اساس RIR متفاوت است.

image 4 - تحلیلی بر آینده قیمت آدرس IPv4

از «تمام کردن» تا «بیش از کافی»

CGNAT اشتراک بیش از حد آدرس های IPv4 را فعال می کند. چندین مشترک می توانند آدرس IPv4 عمومی یکسانی را به اشتراک بگذارند. از آنجایی که یک محدودیت عملی برای تعداد آدرس های IP خصوصی وجود دارد که می توانند توسط یک آدرس IP عمومی پشتیبانی شوند، تعیین این محدودیت یک سوال باز با متغیرهای زیادی است.
میزان اشتراک بیش از حد، یا تعداد آدرس‌های IPv4 مورد نیاز برای پشتیبانی از پایگاه مشترک، بر اساس موارد زیر است:

 • تعداد کل مشترکینی که باید پشتیبانی شوند
 • درصد مشترکینی که همزمان فعال هستند
 • تعداد پورت های IP مورد نیاز برای نوع ترافیک و استفاده پشتیبانی شده

ابزار IPv4 Address Cost Estimator دو نمایه ترافیک رایج را ارائه می‌کند – با سیم و تلفن همراه. این پروفایل ها بر اساس بهترین شیوه های شبکه های ارائه دهنده خدمات زنده است که CGNAT را با استفاده از Thunder CGN مستقر کرده اند. شبکه‌های تلفن همراه معمولاً به دلیل تعداد بیشتری از برنامه‌هایی که مرتباً روی تلفن همراه همگام‌سازی و به‌روزرسانی می‌شوند، سطح اشتراک کمتری نسبت به Wireline دارند، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

Traffic ProfilePorts NeededOversubscription Level*
Wireline1,00064:1
mobile1,00021:1
سطوح اشتراک بیش از حد بر اساس نمایه ترافیک

ارائه دهندگان خدماتی که هنوز CGNAT را مستقر نکرده اند، اغلب متوجه می شوند که تخصیص آدرس های IPv4 موجود آنها برای برآورده کردن پیش بینی های رشد پنج ساله مشترکان بیش از اندازه کافی است. ابزار IPv4 Address Cost Estimator همچنین تعداد کل آدرس‌های IPv4 اضافی را با استفاده از CGNAT و تعداد کل مشترکینی که می‌توانند پشتیبانی شوند را محاسبه می‌کند.

image 2 - تحلیلی بر آینده قیمت آدرس IPv4

با CGNAT، اپراتورها می‌توانند از هزینه دریافت آدرس‌های IPv4 اضافی اجتناب کنند و همچنان رشد خود را حفظ کنند. علاوه بر این، اگر اپراتور تشخیص دهد که بلوک های استفاده نشده وجود دارد، می توان آنها را از طریق یک کارگزار IPv4 یا RIR فروخت یا منتقل کرد.

IPv4 – ملاحظات مهاجرت IPv6

معضل IT

بدیهی است که جایگزین IPv4 و به دست آوردن آدرس های IPv4 بیشتر، استفاده از استاندارد جدیدتر IPv6 است. با این حال، بسیاری از سازمان‌ها به سادگی نمی‌توانند هزینه کوتاه‌مدت و اختلالی را که یک مرکز داده و تغییر شبکه برای مهاجرت IPv6 به دنبال دارد، توجیه کنند. پذیرش کامل IPv6 پرهزینه و زمان بر است. همه دستگاه‌های متصل باید موجودی شوند و تغییر یا پیکربندی مجدد شوند. این خطر وجود دارد که دستگاه یا برنامه مورد نیاز کار نکند و باعث اختلال در سرویس شود که عیب یابی و رفع آن زمان بر است. بسیاری از اوقات، تجهیزات مشتری قدیمی تر است و با IPv6 سازگار نیست و هزینه جایگزینی آن بسیار بالاست. با توجه به نیازهای عملیاتی روزانه که با آن مواجه هستند، و همچنین نیاز به حرکت رو به جلو در ابتکارات استراتژیک مانند ۵G، ابر، مجازی سازی، ابر لبه و موارد دیگر، مدیران ممکن است نیاز داشته باشند که تبدیل IPv6 را در کوتاه مدت به تاخیر بیندازند.

IPv4 و IPv6 چندین سال با هم وجود خواهند داشت

در سطح جهانی، پذیرش IPv6 یک شبه محقق نخواهد شد. برای ارائه یک سرویس IPv6 کامل، هر لینک در زنجیره باید IPv6 را اجرا کند، از کاربر نهایی گرفته تا حامل و ارائه‌دهنده محتوا. در واقع، هر سه این پیوندها در زنجیره IPv6 به طور همزمان به IPv6 منتقل نمی شوند. IPv6 احتمالا هرگز به ۱۰۰ درصد پذیرش نخواهد رسید. بنابراین، بیشتر سازمان‌ها، از جمله ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی با تمام فناوری‌ها و اندازه‌ها، نیاز به پشتیبانی از IPv4 و IPv6 برای مقداری ترافیک و مشترکین برای مدت طولانی دارند.

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  0