اطلس نیکو

آشنایی با ۵ نوع از انواع VLAN

دسته بندی ها : دسته‌بندی نشده 15 ژانویه 2023 siteadmin 620 بازدید
آشنایی با 5 نوع VLAN

VLAN (شبکه محلی مجازی) مدیریت شبکه ما را بسیار ساده تر می کند. قبل از راه اندازی شبکه VLAN، باید VLAN، انواع مختلف VLAN و برخی از مزایای کسب و کار شما و همچنین دلیل پیاده سازی VLAN را بشناسیم.

VLAN گروه بندی یک یا چند LAN برای برقراری ارتباط با یکدیگر است، در واقع، این شبکه ها در یک بخش LAN متفاوت قرار دارند زیرا به جای اتصال فیزیکی مبتنی بر منطقی است. VLAN به کامپیوتر در شبکه و کاربران اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و در حوزه پخش به اشتراک بگذارند. دستگاه های مختلفی مانند سوئیچ ها، بریج ها، هاب ها، سرورهایی وجود دارند که به یکدیگر متصل می شوند و انتقال داده ها را در شبکه پردازش می کنند به نام LAN شناخته می شوند. چندین LAN به صورت مجازی برای کار در یک گروه به نام VLAN شناخته می شود. مقیاس پذیری، امنیت و سهولت مدیریت شبکه است. هدف از پیاده سازی VLAN بهبود عملکرد و امنیت است. عضویت VLAN را می توان از طریق نرم افزار با طراحی ساده شبکه پیکربندی کرد.

عملکرد VLAN

عملکرد جداسازی ترافیک لایه ۲ است. هنگامی که میزبان در یک VLAN قادر به برقراری ارتباط بین میزبان در VLAN دیگر نباشد، در اینجا روتر قرار می گیرد تا داده ها را بین این دو منتقل کند. ما می توانیم همه هاست ها را در یک سوئیچ برای اتصال هر گروه وصل کنیم، اما هزینه آن بسیار بالاست، بنابراین VLAN ها برای پخش داده ها ترجیح داده می شوند. همچنین، بهترین دلیل دیگر برای انتقال امن اطلاعات بین دو هاست است. تنها اعضای VLAN می توانند به شبکه و داده ها دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: سوئیچ لایه ۳

image - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

انواع VLAN

پنج نوع اصلی VLAN بسته به هدف آنها وجود دارد:

 • مدیریت VLAN
 • داده VLAN
 • VLAN صوتی
 • VLAN پیش فرض
 • VLAN بومی

مدیریت VLAN

این یک VLAN جداگانه است که برای مدیریت ترافیک مانند ثبت سیستم/برنامه، نظارت و سایر وظایف حساس مرتبط با مدیریت راه اندازی شده است. وقتی ما مزایایی را جدا از امنیت می بینیم، وقتی تعداد کاربر به طور همزمان ترافیک ایجاد می کند، پهنای باند بالا می رود.

image 1 - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

داده VLAN

VLAN داده، پر کاربردترن نوع از انواع VLAN، همچنین به عنوان کاربر VLAN نامیده می شود زیرا فقط برای داده های تولید شده توسط کاربر طراحی شده است. شبکه را می توان بر اساس گروهی از کاربران یا گروه های کاری طراحی کرد. نمونه ای از یک موسسه را در نظر بگیرید، گروه کاری شبکه بر اساس بخش ها پیکربندی می شود. به همین ترتیب، می‌تواند در همه واحدهای تجاری رخ دهد و وقتی این شبکه را راه‌اندازی می‌کنیم، باید مدتی را صرف درک چشم‌انداز نحوه بهترین گروه‌بندی کاربران کنیم.

image 2 - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

VLAN صوتی

سازمان با استفاده از صدا از طریق IP (VoIP) با کمک یک VLAN صوتی جداگانه. پهنای باند سایر برنامه ها را حفظ می کند و نیاز به اطمینان از کیفیت صدا دارد.

Screenshot 2023 01 15 093014 - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

VLAN پیش فرض

VLAN پیش فرض را می توان به دو نوع اشاره کرد. اولین مورد به تمام پورت های دستگاه مربوط می شود که در هنگام روشن بودن سوئیچ متعلق به یکی است. در مورد دوم، برخی از مدیران شبکه با VLAN پیکربندی شده اند که بر اساس تمام پورت ها تخصیص داده شده است، حتی زمانی که سوئیچ استفاده نمی شود.

image 3 - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

VLAN بومی

VLAN بومی یکی از ترافیک های بدون برچسب زمانی است که در پورت ترانک دریافت می شود. این بیشتر برای دستگاه‌های قدیمی یا پشتیبانی‌نشده‌ای که برچسب‌گذاری نکرده‌اند استفاده می‌شود. به احتمال زیاد یک نقطه دسترسی بی سیم به شبکه است.

image 4 - آشنایی با 5 نوع از انواع VLAN

 

siteadmin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  0